Då var vi framme vi påsklovet redan, imorgon (torsdag 9/4) kommer vi att påskpyssla och gå på äggjakt. Alla som vill klä ut sig får gärna göra det!!
Bokstaven Dd var veckans ljud, lilla d förväxlas lätt med b, p, q till formen. Titta gärna i tidningar och leta d som övning hemma. I matematiken jobbar vi vidare med talen 0-10.
I vårt tema arbete har vi nu hunnit med: -Varför måste vi röra på oss?, -Varför måste äta olika saker?, -Vad är baciller och virus?, -Hur skyddar vi oss mot sjukdomar?, -Varför måste vi sova/vila?
Nu tar vi ett välförtjänt lov, hoppas att elever, personal är åter måndag 20/4-2020 klockan 08:00 då vi börjar igen efter påsklovet, ( Vi saknar alla er som är hemma och är sjuka). Fritids öppet tisdag 14/4-17/4 för er som anmält behov.
OCH sist men inte minst, vi har fall av ringorm på avdelningen. För mer information: https://www.1177.se/Jamtland-Harjedalen/om-1177-vardguiden/1177-vardguiden-pa-telefon/om-1177-vardguiden-pa-telefon/
Ha det gott! Vi ses på Blåkulla !
